Alin Tișe: PNL face opoziție din interiorul puterii. Pleacă votații și rămîn numiții din PNL
0 comentarii / 1708 vizualizări / 12 mai 2026
”Democrația inversă a devenit noua platformă reformatoare a PNL. PNL poate aduce în România o altă reformă reală. Un nou model politic românesc: democrația inversă. Odată cu intrarea în opoziție a PNL și renunțarea la funcțiile publice:
Pleacă din funcții cei votați din PNL și rămîn cei numiți de PNL” scrie, ironic, pe Facebook președintele liberal al CJ Cluj, Alin Tișe.
”Partidul a votat că intră în opoziție, dar mirosul puterii îi face ca niciunul să nu fi intrat în opoziție. Sigur, în interes național…
Tot partidul va decide, cine ignoră rezultatul votului din ședința. Deci, nu pleacă toți …
PNL, de fapt, nu intră în opoziție. PNL face opoziție puterii din interiorul puterii.
Un concept atît de avansat încît nici fizica nucleară nu-l poate explica.
Iar dacă mîine îi întrebi de ce nu pleacă din funcții cei numiți de la PNL, răspunsul va fi simplu:
„Pentru stabilitate, responsabilitate și interes național“. Desigur, copleșitor. Cum pot apăra interesul național, în majoritatea lor fiind de fapt, împotriva deciziei partidului!? Realitatea îmi va demonstra dacă am sau nu dreptate. De aceea noul model politic reformator, unic, propus de PNL în opoziție este democrația inversă:
Pleacă votații și rămîn numiții din PNL!” conchide liberalul. (B.T.I.)
