Apocalipsa, după Macron: „Dacă nu facem nimic, Europa va fi măturată în cinci ani!”
0 comentarii / 3975 vizualizări / 10 februarie 2026
Președintele Franței, Emmanuel Macron, face o critică necruțătoare la adresa inerției Europei – și nu o face cu mănuși. De la „momentul Groenlanda” la Trump, China și Rusia, pînă la eurobonduri și avioane de luptă, Macron schițează, într-un interviu comun acordat mai multor mari ziare europene, imaginea unui continent la răscruce. Dur și alarmant!
Europa a eșuat întotdeauna „cînd a fost lentă și divizată”, spune Macron. Cel mai bun exemplu: criza financiară. A venit din SUA, dar Europa a suferit „de zece ori mai mult”, pentru că s-a pierdut în detalii în loc să acționeze împreună. Cu totul altfel în cazul Covid: „Am fost extrem de rapizi și uniți”, spune Macron mîndru și amintește de planul de 750 de miliarde de euro.
Dar acum, avertizează el, urmează următoarea probă de foc. Trump, taxe vamale, Groenlanda – și o Europă care prea des se simte în siguranță. „Nu credeți nici măcar o secundă că s-a terminat”, avertizează el. În fiecare zi, în fiecare săptămînă apar noi amenințări. Diagnosticul său este dur: „Europa suferă de o traumă.” După fiecare escaladare urmează o „ușurare lașă”. Deși este clar de mult: „Această criză … reprezintă o ruptură geopolitică profundă”, afirmă Macron în interviul acordat ziarelor Süddeutsche Zeitung, Le Monde, Financial Times și El País.
Europa trebuie să gîndească în termeni de putere, să ofere protecție, să investească
Macron vorbește despre un dublu pericol: „tsunami-ul chinez” pe piețe și „instabilitatea de microsecunde” din partea americană. Întrebarea este acum existențială: „Vrem să fim spectatori – sau actori?” Cel care doar privește ajunge la o „supunere fericită”. Și apoi vine fraza care lovește: „Dacă nu facem nimic, Europa va fi măturată în cinci ani.”
Industriile se prăbușesc, ritmul și duritatea competiției globale s-au accelerat dramatic. „Momentul Groenlanda” le-a arătat multora pentru prima dată cît de vulnerabilă este Europa: „Suntem complet singuri, o mare grupare de 450 de milioane de oameni”. Macron cere nici mai mult, nici mai puțin decît o eliberare mentală: o „ieșire din starea de minoritar geopolitic”. Europa trebuie să gîndească în termeni de putere, să ofere protecție și să investească masiv: în apărare, tehnologie, inteligență artificială, calcul cuantic. „Acestea sunt cele trei bătălii care trebuie date.”
De unde vor veni banii? Macron rămîne ferm: investiții europene comune, inclusiv prin noi eurobonduri. Nu pentru datorii vechi, ci pentru viteză în viitor. „Aceasta este deci o șansă unică.”
Axa franco-germană o declară stabilă – în ciuda zvonurilor. Cu cancelarul Merz lucrează „foarte strîns”, hărțile de drum funcționează. Iar FCAS, avionul de luptă al viitorului? Macron face un gest de negare: „Nu înțeleg zvonurile astea.”
Apoi devine geopolitic și personal. Rusia rămîne vecinul Europei, dialogul este necesar, dar organizat și cu încredere în sine. Și Trump? Macron rîde. El este „întotdeauna respectuos, previzibil, dar nu slab”. Să se plece? Nu. „Această strategie nu aduce rezultate.” (Traducere și adaptare B.T.I.)