AUR a tras oblonul guvernului Veștea, căzut la scor de maidan. Simion e noul ”rege” al politicii!
0 comentarii / 522 vizualizări / 23 iunie 2026
La orele serii, cînd Sorin Grindeanu a ieșit din variile negocieri și a anunțat că se votează și nu se amînă, mulți credeau că matematica funcționează în favoarea guvernului Veștea. Nu a funcționat. Cabinetul propus de ”rebelul” liberal Adrian Veștea a strîns doar 189 de voturi – cu 44 mai puțin decît pragul necesar pentru învestitură, al doilea cel mai prost scor ever – și s-a prăbușit cu zgomot.
Lovitura de grație a venit de unde fusese anunțată de cîteva zile, dar în care mulți refuzaseră să creadă pînă în ultimul moment: de la AUR. Care a boicotat integral și fără trădări votul. George Simion nu a ieșit din sală în tăcere. A ieșit cu un discurs tăios: „De 35 de ani în România trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat la ceva banal”, a declarat liderul AUR înainte ca parlamentarii formațiunii sale să se ridice în bloc și să părăsească plenul reunit. Nu le-a impus colegilor cum să voteze – le-a oferit o oglindă: cine rămîne în sală este, prin definiție, un trădător. Cine pleacă, nu. Mesajul a fost suficient. Nu a rămas nimeni
Și, ca să nu existe nicio urmă de suspans, Simion a postat pe Facebook – mult înainte ca rezultatul să fie anunțat oficial – „Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot!”. Un verdict rostit cu satisfacția celui care știe că a numărat gloanțele înainte să tragă.

