Cataramă lansează scenariul groazei: Va confisca guvernul Bolojan economiile din bănci ale populației?
0 comentarii / 5769 vizualizări / 19 martie 2026
”În anii ’90, un neo-marxist notoriu, fost președinte PNL, în calitate de PM, pe nume Theodor Stolojan, a confiscat valuta aflată în conturi la bănci.
Azi, ministrul finanțelor ne spune că guvernul nu se poate împrumuta, nu mai găsește creditori.
Este de natura evidenței că, fără împrumuturi, România nu poate plăti (printre altele) pensii și salarii.
Și astfel, se naște o întrebare care neliniștește pe multă lume: cumva, actualul guvern se gândește ca, în lipsa creditorilor, să confiște depozitele bancare ale populației?
S-a întâmplat în Cipru în 2013, s-a întâmplat în Argentina, Brazilia…
Oare avem motive de teamă?” a scris pe Facebook afaceristul liberal Viorel Cataramă. (B.T.I.)
foto: Pixabay.com
