CURS VALUTAR
1 EUR = 4.9672 RON DOWN | 1 USD = 4.5844 RON DOWN | 1 GBP = 5.7927 RON UP

Coincidență neobișnuită: sute de elevi militari din Ucraina și România, internați în spital cu toxinfecții

12 comentarii / 3480 vizualizări / 17 noiembrie 2023

Pe 8 noiembrie, în Odesa a avut loc o otrăvire în masă a cadeților Liceului Naval, drept urmare peste 100 de elevi ajungînd la spital cu semne de otrăvire, dintre care 76 necesitînd internarea, scrie presa ucraineană.

„Conform datelor preliminare, aceștia au fost otrăviți cu alimente de calitate scăzută la cantina liceului maritim”, spun surse oficiale. Oamenii legii au deschis un dosar penal în temeiul unui articol privind încălcarea regulilor sanitare, scrie Strana, care amintește că în luna septembrie a acestui an a existat deja un caz similar în același liceu. Apoi 68 de cadeți au fost internați atunci cu otrăvire din cauza încălcării standardelor sanitare.

Coincidență interesantă, o situație similară se produce, concomitent, în România: în ultimele zile, 119 studenți de la Academia de Poliție din București au ajuns în spital cu toxiinfecţie alimentară, după ce au mâncat la cantina instituției. Conducerea Academiei a dispus, constituirea unei comisii în vederea efectuării de verificări cu privire la respectarea tuturor normelor de depozitare, de manipulare, de preparare și servire a alimentelor, iar ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a dispus azi demiterea din funcție a rectorului instituției. (B.I.)

FoloseSte contul de Facebook pentru a comenta

12 Comentarii

 1. E mana lui Putin,bre.

  • Bravoai punctul pe „i”.O manarie ruseasca.????!!!!

 2. Ilustratia e de milioane. Gogosi?

 3. Printre exercitile trupelor de diversionisti (inainte de 1989), figurau colorarea mancarii inamicului, furtul unei arme de la o unitate militara, de catre diversionisti infiltrati, etc. Interesant de vazut la ancheta, daca mustele si viermii din mancare, erau autohtoni sau din alte zone geografice, reali sau din plastic, etc.

 4. ha,ha,ha:
  -s-au ca\kat pe ei
  desi nu au gustat focu luptei!

  -propunem reforma mondiala a „militariei”:
  catziva specializati in arma nucleara
  restu sa se bata cu rangi si topoare;
  evident asta implica inarmarea nucleara -de catre ONU!-
  inclusiv a Somaliei.

 5. Jetojnë në nëntë fshatra rreth liqenit të Prespës ne Korçë, si dhe në disa fshatra të tjera në rrethin e Dibrës. Numri i tyre në Shqipëri është 5512.[8] Minoriteti maqedonas ndodhet i përqendruar në zonën e Prespës që shtrihet në verilindje të qytetit të Korçës, 30 km larg tij. Kjo zonë është e vendosur në skajin juglindor të territorit shqiptar në kufi me Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë. Sipërfaqja e zones së Prespës është 213,9 km². Popullsia aktualisht përbëhet nga 418 banorë. Vija përgjatë liqenit të Prespës me kufirin shqiptar është 35 km. Gjatë kësaj vije shtrihen të 9 fshatrat minoritare të zonës së Prespës që janë: Liqenasi (Pustec), Lajthiza, Zaroshka, Cerja, Shulini, Gollombopi, Gorica e Vogël, Bezmishti dhe Gorica e Madhe. Nga pikëpamja administrative, të 9 fshatrat minoritare përbëjnë një komunë me emrin Komuna e Liqenasit sipas emrit të fshatit Liqenas që është më i madhi. Ky fshat e ka pasur emrin Pustec, por më vonë emri i tij dhe emrat e fshatrave të tjerë janë shqipëruar. Në takim me banorët vendas, u kërkua që fshatrat të quhen me emrat e tyre në origjinsl: Pustec, Gollomboq, Bezmosht, etj. Drejtuesit e qeverisjes vendore u shprehën të gatshëm për ta pranuar këtë kërkesë. Nga mesi i shekullit të 19-të Turqia ishte në ethet e „Çështjes Lindore”, në kohën që ballkanasit, duke përfshirë edhe shqiptarët, kërkonin të plotësonin ëndrrën e tyre kombëtare. Për të mbrojtur dhe përkrahur interesat e tyre kombëtare, shqiptarët u mblodhën në Prizren, një qytet i Kosovës, në vitin 1878 dhe krijuan Lidhjen Shqiptare të Prizrenit të njohur më shpesh sot si Lidhja e Prizrenit. Lidhja kishte dy qëllime kryesore, atë politike dhe atë kulturore. Së pari, u përpoq (pa sukses) të bashkonte të gjitha trojet shqiptare – atë kohe të ndara në katër vilajete, ose krahina, e Kosovës, e Shkodrës, e Manastirit, e Janinës – në një shtet vetëqeverisës brenda sistemit të Perandorisë Osmane. Së dyti, mprehu një lëvizje për zhvillimin e gjuhës shqipe, letërsisë, arsimimit, dhe kulturës. Në vijë me programin e dytë, në vitin 1908 udhëheqësit shqiptarë u takuan në qytetin e Manastirit (sllavisht: Bitola, Maqedoni e Veriut) dhe përshtatën një alfabet kombëtar. Ai bazohej më së shumti në shkrimin latin, ky zëvendësoi disa alfabete të tjera, duke përfshirë alfabetin arab (Elifba) dhe grek, që ishin gjer në atë kohë në përdorim. Në 28 Nentor 1912 Shqipëria nen drejtimin e Ismail Qemalit shpalli pavaresine nga Perandoria Osmane. Ismail Qemali dhe njerezit e tij krijuan një qeveri katërmbëdhjetë mujore që veproi në kushte shumë të veshtira. Në 1913 në Konferencen e ambasadoreve në Londer u njoh shteti shqiptar dhe kufijte e sotme të tij. Relievi i Shqipërisë është kryesisht kodrinor-malor. Vargmalet e para alpine u formuan nga mbarimi i jurasikut, ndërsa gjatë erës kenozoike u shpejtua procesi malformues në tërësinë e Albanideve, që tani përbëjnë tokën e nëntokën e Shqipërisë. Lartësia mesatare e relievit është 708 metra, ose 2 herë më e lartë se mesatarja e Evropës. Lartësitë më të mëdha gjenden në Alpet shqiptare dhe në malet e Lindjes (Korabi 2751 metra mbi nivelin e detit, përben edhe majën më të lartë të Shqipërisë).

  Fushat zëne kryesisht pjesën perëndimore, përgjatë bregdetit Adriatik, por ka edhe në pjesë të tjera të vendit. Fushat më të larta janë ato të pellgut të Korçës, mbi 800 metra mbi nivelin e detit. Fushat gjenden kryesisht përgjatë lumenjve kryesore si: Vjosë, Devoll, Osum, Shkumbin, Erzen, Mat e Drin, ku gjenden, gjithashtu, edhe tokat bujqësore e qendra të mëdha banimi, si dhe përshkohen nga rrugë te rëndësishme lidhjesh. Shqipëria kufizohet nga Mali i Zi në veriperëndim, Kosova në veri, nga Maqedonia e Veriut në lindje dhe Greqia në jug. Në kufirin natyror perëndimor Shqipëria ka dalje të hapur në Detin Adriatik dhe në jugperëndim në Detin Jon. Gjatësia e vijës kufitare të Republikës së Shqipërisë është 1094 km, nga të cilat 657 km vijë kufitare tokësore, 316 km vijë bregdetare, 48 km vijë ndarëse përmes lumenjve dhe 73 km përmes liqeneve.

  Sipërfaqja e përgjithshme është 28.748 kilometra katrorë. Kryeqyteti i saj është Tirana.

  Gjatësia e përgjithshme e vijës kufitare është 1094 km, nga te cilat janë: 657 km (kufi tokësor), 316 km (kufi detar), 48 km (kufi lumor) dhe 73 km (kufi liqenor).

  Në veri e verilindje ka 529 km vijë kufitare me Malin e Zi, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut, ndërsa në jug e juglindje me Greqinë një vijë kufitare prej 271 km. Në perëndim Shqipëria laget nga Deti Adriatik e në jug-perëndim nga Deti Jon.

  Shqipëria ka një pozitë të favorshme gjeografike, pasi gjendet në kryqëzimin e rrugëve më të shkurtra që kalojnë nga Mesdheu perëndimor për në Ballkan e Azinë e Vogël dhe kontrollon kalimin përmes kanalit detar të Otrantos. Luginat e saj më të gjëra janë ato të lumenjve Drin, Shkumbin dhe Vjosë, që lehtësojne, njëkohësisht, lidhjen e brendshme të Ballkanit me detin Adriatik dhe të Azisë së Vogël me viset e Mesdheut. Bregdeti i Adriatikut shtrihet nga gryka e Bunës deri në Kepin e Gjuhëzes. Në gjirin e Vlorës e në drejtim të jugut, bregdeti është i lartë, shkëmbor, ku dominon mali i Karaburunit. Gjiret kryesore të Shqipërise janë: gjiri i Drinit, i Lalzit, i Durrësit, i Karavastasë dhe i Vlorës, në hyrje të së cilës gjendet ishulli i Sazanit.

  • @broasca nebuna
   Cred că ai greșit articolul la care ai postat. Bravo pentru așa informații!

 6. Zelensky a spus pe 6 noiembrie că nu vor avea loc alegeri parlamentare anul acesta, deoarece alegerile nu pot fi organizate conform legii marțiale. El a semnat o prelungire de 90 de zile a edictului legii marțiale al Ucrainei – după ce a fost adoptat de parlamentul ucrainean, care este o ștampilă de cauciuc pentru Zelensky. Acțiunile lui Zelensky subminează afirmația susținătorilor săi NATO că Ucraina este o țară democratică.
  Un maior al armatei ucrainene, asistentul comandantului forțelor armate ucrainene Valery Zaluzhny, a fost ucis într-o explozie în casa sa, într-o suburbie luxoasă din Kiev din satul Chayki.
  Potrivit știrilor, persoana care a oferit cadoul letal a fost asistentul superior al lui A V Timchenko, comandantul șef adjunct al Forțelor Armate ale Ucrainei. Nu sunt disponibile alte informații până acum despre Timchenko. Există voci pe rețelele de socializare care spun că asistentul a fost asasinat.
  Cadoul a fost o colecție de grenade de mână dezamorsate și scobite (model occidental) concepute pentru a se deschide în pahare de băut și o sticlă de vodcă puternică.
  Potrivit unor rapoarte, victima, maiorul Gennady Chestyakov, își deschidea cadourile când fiul său în vârstă de 13 ani a încercat să scoată percutorul din una dintre grenadele presupuse modificate. Tatăl său i-a luat grenada și a tras acul. Explozia rezultată l-a ucis pe maiorul Chestyakov și l-a rănit grav pe fiul său, care se află acum într-un spital. Organele Ministerului de Interne s-au grăbit să anunțe că generalul a murit din cauza„manipulării greșite” a „cadoului”. Moartea maiorului Chestyakov ar fi putut fi un asasinat politic menit să trimită un mesaj lui Zalujni că el ar putea fi următorul.
  Sunt câteva fotografii cu cadourile primite de Chestyakov. Una dintre ele arată patru (din cele cinci) grenade, o cutie care conținea sticla de vodcă și, în mod ciudat, o seringă. Un picior (probabil al defunctului) poate fi văzut în fotografie. https://i0.wp.com/substackcdn.com/image/fetch/w_1456,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F3f946b6d-1362-4702-87d5-6f041bfdef44_1280x718.jpeg?w=780&ssl=1
  Nu există informații dacă și grenadele de mână cealaltă erau arme reale.
  Poliția tratează moartea lui Chestyakov ca pe un accident. Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Mariana Reva, a declarat că a fost deschisă o anchetă preliminară cu privire la moartea unei persoane, precum și în temeiul unei legi intitulate „Tratamentul ilegal al muniției”. Deocamdată nu există știri despre vreo investigație mai atentă a persoanelor care nu sunt prezente la fața locului.
  Acum este bine cunoscut faptul că există o luptă pentru putere între Zelensky și comandanții săi militari de top, concentrată în primul rând pe Zaluzhny. Zalujni a fost criticat săptămâna aceasta de șeful de cabinet al lui Zelensky, Ihor Zhovkva, pentru un interviu acordat revistei Economist. Zhokova i-a spus lui Zaluzhny „să-și țină gura”. În interviul Economist, Zalujni a spus că războiul cu Rusia este acum într-un impas și, în absența apariției noilor tehnologii (dintre care unele nu au fost încă inventate), Ucraina ar trebui să fie pregătită pentru o înghețare pe termen lung a situației militare. Comentariile lui Zaluzhny au subminat în mod direct oferta lui Zelensky pentru alte miliarde de asistență SUA. În plus, comentariile lui Zalujni au ridicat indirect ideea că viitorul va fi dureros pentru Ucraina, sugerând că negocierile cu Rusia ar putea fi singura cale de ieșire. Între timp, au avut loc trei evoluții conexe. Generalul polonez Waldemar Skrzypczak l-a acuzat direct pe Zaluzhny de „sabotaj”. Într-un interviu în Polonia, el a spus: „L-aș retrage pe Zaluzhny de poziția sa pentru greșeli de comandă. Dacă el este responsabil pentru această contraofensivă eșuată, aș considera asta ca un sabotaj, nu o greșeală. Dacă comandantul meu atacă inamicul acolo unde este cel mai puternic, aceasta este o crimă.” El l-a acuzat pe Zalujni că a semănat panică în NATO. Skrzypczak a văzut comentariile lui Zaluzhny ca pe un „strigăt de ajutor”, dar a concluzionat că era prea târziu și că războiul a fost pierdut. Comentariile lui Skrzypczak despre sfârșitul războiului sunt dăunătoare lui Zelensky și întăresc opinia guvernului Zelensky conform căreia Zaluzhny i-a cauzat un rău ireparabil. Arestovich, un fost consilier al biroului prezidențial al lui Zelensky, este acum un autoexilat. El l-a acuzat pe Zelensky că i-a „dezumanizat” pe ruși – ceea ce Arestovich crede (sunt de acord) nu a făcut decât să întărească apelurile patriotice ale Rusiei cu privire la războiul din Ucraina, făcându-i pe ruși mai dispuși să lupte cu ucrainenii.
  Arestovich spune că va candida la funcția de președinte dacă Zelensky va permite alegerile prezidențiale. Pentru moment, însă, pare a fi un om fără țară, indiferent de partea care câștigă războiul. La începutul lunii octombrie, Ministerul de Interne al Rusiei l-a adăugat pe Arestovich pe lista sa de urmărit cu acuzații nespecificate, la o zi după ce Arestovich a participat la un forum pentru activiștii și politicienii ruși de opoziție auto-exilați în Estonia.

  • Ti se revarsa prostia diareic

 7. Am afirmat si sustin in continuare afirmatia, ca in Kaufland se vinde carne de om !
  Platitii repeta aceasta afirmatie in ideea ca cei neinformati ii vor crede pe ei si asa voi fi considerat un tralala, asa cum ma eticheteaza Paduchiosii platiti cand postez cate un comentariu argumentat pe care minciunile lor nu il pot nega.
  Ei fiind niste jidani paduchiosi inchinatori la Satana Yehova, CRIMINALI si poponari, continua sa aplice vorba juidaneasca precum ca minciuna repetata la nesfarsit devine adevar, ori ADEVARUL le-a dat-o prin guritza de fiecare data, pentru ca adevarul stie ca prin gurita le place satanistilor pizdosnici.
  Afirmatia mea se bazeaza pe informnatii concrete si pe raspunsul logic la o intrebre logica pe care
  mi-am pus-o : unde este grasimea si soriciul la aceasta carne ,,de porc’’ ieftina ?
  Mai jos sunt doua articole pe care le puteti citi integral folosind linkurile, in care se vorbeste despre carnea creata artificial, despre care se spune ca nu contine grasime, si se intelege ca nici sorici, dar, deocamdata este scumpa, ori cea de om vanduta in Kaufland nu este scumpa ca cea sintetica ci mai ieftina decat carnea de porc naturala cu slanina si sorici, adica nu este sintetica ci de om.
  Este logica matematica. De aceea nici jidanii paduchiosi nu pot vinde carne scumpa la prêt mai mic decat cea naturala pentru ca ies in paguba si nu fac nu ghiseft bun. Furtul la jidani este in sange.Probabil ca la analize au o si acest rezultat : Hotz sau nu.
  Esti hotz = jidan sau tigan, care este un neam de jidani ca si ungurii care s-au mai civilizat intre popoarele europene.
  Eu nu mai mananc decat carne cu slanina si sorici si paine de la brutariile mici care nu-si permit sa cumpere sute de tone de grau toxic si iradiat de la ucrainienii nazisti, si fac paine din grau romanesc.
  Acest comentariu este adresat celor neinformati care ar putea sa-i creada pe Paducchiosi si ar cumpara in continuare carne de om sau injectata cu tot felul de toxine si cu ,,vaccinul’’ ucigash, ca in filmuletele de mai jos. GANDITI CA NU DOARE !

  ,,Italia a interzis joi producția și vânzarea de carne de cultură, invocând preocupări de sănătate și necesitatea de a-și proteja industria zootehnică, chiar dacă vânzarea acesteia nu este încă permisă în Uniunea Europeană.
  Odată cu legea, Italia a devenit prima țară din UE care a interzis așa-numita carne cultivată, care este cultivată din celule de țesut animal într-un laborator.
  Potrivit Institutului Good Food, 159 de companii de carne cultivată operează în prezent în 32 de țări. Investițiile în acest sector au ajuns la 2,8 miliarde de dolari la nivel mondial, cu 120 de milioane de euro strânși în Europa anul trecut, se arată în comunicat…’’ https://insiderpaper.com/italy-bans-production-sale-of-lab-grown-meat/

  ,,Pe ce se bazează Bill Gates când le cere țărilor bogate să consume carne artificială. Incursiune în lumea biotehnologiei: „E o senzație de autodumnezeire care poate deveni periculoasă”
  „Tehnologia folosită de Aleph permite creșterea a patru tipuri de celule animale, inclusiv fibre musculare, vase de sânge, grăsimi și țesut conjunctiv. Această capacitate de a crește toate cele patru tipuri de celule care alcătuiesc o friptură oferă Aleph Farms un avantaj unic față de alte companii care se concentrează doar pe un singur tip de celulă, cum ar fi mușchiul sau grăsimea”.’’
  https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2021-02-24-24626314-41-friptura-realizata-prin-bioprintare-3d.jpg
  https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24626421-bazeaza-bill-gates-cand-cere-tarilor-bogate-consume-carne-artificiala.htm

  Restaurant cu carne de OM
  https://vk.com/video629036819_456239917
  Oua sintetice
  https://cdn-0.stillnessinthestorm.com/wp-content/uploads/2023/11/Watch-for-fake-eggs-2.mp4?_=3
  Lichefierea cadavrelor și transformarea în îngrășământ….sau făină în alimente
  https://vk.com/video629036819_456240879
  Lapte injectat cu ARNm
  https://vk.com/video629036819_456240918
  Pui injectat cu vaccinul ARNm
  https://vk.com/video629036819_456239915

  Vaccinuri tip plasture – NU LE FACEȚI
  https://vk.com/video629036819_456241205
  Vaccinații devin Hibrizi
  https://vk.com/video629036819_456239647

  În laboratoarele de Adrenocrom copiii sunt maltratați
  https://vk.com/video629036819_456241213
  Laboratoarele de arme biologice din Ucraina
  https://vk.com/video629036819_456241226
  Implicarea SUA în Ucraina
  https://vk.com/video629036819_456241224
  De ce Rusia nu a terminat cu Ucraina în 2 săptămâni
  https://vk.com/video629036819_456240062
  Mig-ul 21 românesc a fost doborât de Ucraina
  https://vk.com/video629036819_456239573
  Au început morții să învie din făcăturile presei mincinoase…
  https://vk.com/video629036819_456239566
  Politolog american demască complotul NATO privind războiul din Ucraina
  https://vk.com/video629036819_456239929

  VESTI BUNE !
  Veninul de albine omoară celulele canceroase în 60 de min.
  https://vk.com/video629036819_456240893
  Paturi Medicale ce vor vindeca toate bolile prin tehnologia cuantică
  https://vk.com/video629036819_456240058

  • Kaufland a aprobat sa te vanda si pe tine transat, de Craciun, la vitinele de carne.

 8. Sigur, dar sigur, este mana lui Putin!

Comenteaza

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

STRTIME=1662721998