CURS VALUTAR
1 EUR = 4.98 RON UP | 1 USD = 4.54 RON UP | 1 GBP = 5.84 RON DOWN

Eurobarometru – Românii, grecii, cehii și bulgarii, cel mai puțin convinși că apartenența la UE e un lucru bun

0 comentarii / 3518 vizualizări / 7 februarie 2026

Parlamentul European a difuzat azi rezultatele ultimelor sondaje naționale în statele UE, Eurobarometrul realizat la finele anului trecut, care relevă că românii, grecii, cehii și bulgarii sunt singurii europeni a căror încredințare că apartenența la UE e un lucru bun pentru țările lor se plasează sub cota de 50%, dintr-o medie europeană de 62%. La polul opus se află scandinavii din Suedia și Danemarca, cu 85%, Luxemburg și Olanda cu 82%-81%. În schimb Italia, Franța și Cehia, 51-53%, se apropie periculos de momentul căderii sub 50%. (B.T.I.)

FoloseSte contul de Facebook pentru a comenta

STRTIME=1662721998