CURS VALUTAR
1 EUR = 4.98 RON UP | 1 USD = 4.54 RON UP | 1 GBP = 5.84 RON DOWN

Fost ministru francez: UE trebuie reformată, am ajuns vasalii americanilor și ai chinezilor

0 comentarii / 2200 vizualizări / 31 decembrie 2025

„Vom ajunge săraci și înlănțuiți”, este profeția fostului ministru francez al economiei și al afacerilor digitale Arnaud Montebourg într-un material publicat recent de ediția franceză a Epochtimes în care denunță vasalizarea Franței de către Statele Unite și China.

„Ne-am obișnuit să avem americanii care ne strîng de gît și chinezii care ne vînd produsele lor. Foarte bine. Și astfel vom ajunge săraci și înlănțuiți.” Tonul este dat. Arnaud Montebourg nu se sfiește să spună lucrurile pe nume cînd descrie situația Franței și a Europei în fața marilor puteri economice mondiale.

Fostul ministru al Economiei afirmă răspicat: „Suntem vasalii industriali ai Chinei și vasalii digitali ai Statelor Unite. Deci cine a produs acest rezultat? Sistemul european.”

„Nu cred în sistemul european: suntem vasalii SUA și ai Chinei, el ne impune 65% din legile noastre. Cu asta, avem americanii care ne strîng de gît și chinezii care ne vînd produsele lor. Vom ajunge săraci și înlănțuiți”, spune Montenbourg.

Arnaud Montebourg trasează un tablou alarmant al economiei franceze. Franța împărtășește cu Statele Unite „tristul privilegiu de a avea deficite gemene”, adică deficite publice și comerciale simultane. „Trimitem 50 de miliarde în cecuri chinezilor în fiecare an. Acum 20 de ani, erau 30”, deplînge el. Diagnosticul este brutal: „Suntem o economie în cădere de 20 de ani.” Țara importă masiv în loc să producă pe teritoriul propriu. „Nu mai avem destule fabrici, agricultori; avem din ce în ce mai puține activități de servicii. Uitați-vă la retail, comerțul cu amănuntul, se prăbușește”, enumeră el.

Pentru a redresa situația, Arnaud Montebourg propune cifre precise. Ar trebui relocate 50 de miliarde de euro pe teritoriul național. Asta ar necesita 30 de miliarde de investiții suplimentare în fiecare an.

Obiectivul: crearea a „1000 de fabrici, adică zece pe departament, anual”. Asta ar genera 1 milion de locuri de muncă industriale și în servicii. „Este un efort care va dura zece, cincisprezece ani”, avertizează el. Un proiect care ar necesita și 20.000 de hectare pentru instalarea acestor noi infrastructuri.

Arnaud Montebourg arată cu degetul „o preluare a puterii la un moment dat de către bancherii de investiții, fondurile de investiții, pe scurt, întregul ecosistem al financiarizării economiei”. Această transformare a trecut „prin înalta administrație și toți acei absolvenți ai ENA care au vrut să facă avere în sectorul privat”. Fleuronurile (ornamente suclptate n.n.) industriale franceze au fost vîndute conform „ideologiei bancherului de investiții”. „Tăiem, vindem, tăiem, vindem și apoi luăm comisioane pe parcurs”, rezumă el cinic. El citează CGE, Alstom, Alcatel: „Cine a spus Franța fără fabrici? Foarte bine. A cîștigat. Alcatel nu mai există.”
Arnaud Montebourg enumeră sectoarele de dominație americană: „Cloud-ul, informatica, software-ul, căutarea online, rețelele sociale, IA, semiconductoarele. Suntem dominați.” El afirmă: „Suntem o colonie digitală a Statelor Unite ale Americii.”
Simultan, Franța este „îngenuncheată în toate industriile de bază care servesc aeronautica, automobilul, căile ferate, apărarea”. „Totul asta pleacă și este distrus”, avertizează el.
„Această Europă nu funcționează, pentru că suntem vasalizați”, afirmă el. „Deci, eu nu sunt de acord pentru că sunt pentru libertate, suveranitate. Să încredințăm cheile viitorului nostru acestui sistem, nu cred în asta.”

Dincolo de economie, Montebourg contestă legitimitatea democratică a Uniunii Europene. „Astăzi, rezultatul este că 63% sau 65% din legile noastre sunt de origine europeană. Deci, evident, unde este democrația? Unde este dezbaterea? Unde este adeziunea? Unde este consimțămîntul?”
El pledează pentru o „Europă care să pună presiune asupra exteriorului și să reducă presiunea asupra cetățenilor europeni din interior”. O Europă care respectă principiul subsidiarității: „Tot ce pot face statele, trebuie să facă, iar Europa se ocupă doar de necesar”. Potrivit lui Arnaud Montebourg, Uniunea Europeană „nu trebuie abolită”, ea trebuie totuși „transformată în profunzime”. (Traducere și adaptare B.T.I.)

FoloseSte contul de Facebook pentru a comenta

STRTIME=1662721998