Medicul Lucian Duță, fostul președinte al CNAS, aduce acuzații grave celor două judecătoare care l-au condamnat, în ziua în care a sosit motivarea eliberării sale de către ÎCCJ prin anularea sentinței, dar asta după ce Duță a făcut trei ani și trei luni de închisoare. Într-o postare pe Facebook, Duță face un rechizitoriu moral tăios celor două magistrate, publicînd și decizia ÎCCJ.
Screenshot
”Se certifică Prin acest document eliberat de ÎCCJ “se certifică” că doamnele judecator Panioglu și Guluțanu sunt infractoare și locul lor este la închisoare. Prin acest document “se certifică “ că aceste infractoare au încălcat dispozițiile CCR și m-au condamnat ilegal. Prin acest acest document “se certifică “ că aceste infractoare au comis infracțiunea de abuz în serviciu. Prin acest document “se certifică” că am stat degeaba trei ani și trei luni la închisoare. Adică detenție nelegală, cea mai gravă infracțiune într-un stat de drept. Prin acest document “se certifică” că aceste infractoare au acționat cu rea credință simulând un act de justiție. Prin acest document “se certifică” că un copil de trei ani a stat fără tată timp de trei ani și trei luni doar pentru că așa au dorit două infractoare. Prin acest document “se certifică” că tatăl meu a murit pentru că așa au decis două infractoare. Prin acest document “se certifică” că în România ticăloșii, impostorii și infractorii reali mimează moralitatea și cinstea. Prin acest document “se certifică” că legea, în final, contează. Prin acest document “se certifică” că mai există speranță…” a scris medicul. (B.T.I.)