CURS VALUTAR
1 EUR = 4.98 RON UP | 1 USD = 4.54 RON UP | 1 GBP = 5.84 RON DOWN

Nemulțumirea noului Papă: ”Isus e redus la un fel de lider carismatic sau supraom”

0 comentarii / 1078 vizualizări / 9 mai 2025

Papa Leon al XIV-lea a ținut azi prima sa omilie (cuvîntare bisericească) în cadrul unei slujbe, la o zi după ce a fost ales de un conclav de cardinali la Vatican pentru a conduce Biserica Catolică. Primul papă american din istorie a declarat că va fi un „administrator fidel” al bisericii și a avertizat împotriva reducerii lui Iisus la „un fel de lider carismatic sau supraom”. El și-a rostit omilia purtînd veșminte relativ simple, albe și aurii, și a vorbit în principal în italiană, relatează CBS.

„Există multe contexte în care credința creștină este considerată absurdă, destinată celor slabi și neinteligenți. Cadre în care sunt preferate alte valori, precum tehnologia, banii, succesul, puterea sau plăcerea”, a spus Papa Leon. „Acestea sunt contexte în care nu este ușor să propovăduiești Evanghelia și să dai mărturie despre adevărul ei, în care credincioșii sunt batjocoriți, combătuți, disprețuiți sau, în cel mai bun caz, tolerați și compătimiți. Cu toate acestea, tocmai din acest motiv, acestea sunt locurile în care ajutorul nostru misionar este extrem de necesar. Lipsa de credință este adesea însoțită în mod tragic de pierderea sensului vieții, de neglijarea milosteniei, de încălcări îngrozitoare ale demnității umane, de criza familiei și de atîtea alte răni care afectează societatea noastră.”

Leo a mai predicat că, „și astăzi, există multe contexte în care Isus, deși apreciat ca om, este redus la un fel de lider carismatic sau supraom. Acest lucru este valabil nu numai printre necredincioși, ci și printre mulți creștini botezați, care ajung astfel să trăiască, la acest nivel, într-o stare de ateism practic” a mai spus el. (B.T.I.)

FoloseSte contul de Facebook pentru a comenta

STRTIME=1662721998