CURS VALUTAR
1 EUR = 4.98 RON UP | 1 USD = 4.54 RON UP | 1 GBP = 5.84 RON DOWN

Ponta, acuzație gravă: PSD și PNL pregătesc fraudarea alegerilor. Responsabili Paul Stănescu și Hubert Thuma

0 comentarii / 2683 vizualizări / 30 aprilie 2025

Candidatul independent Victor Ponta a lansat o acuzație extrem de gravă cu cîteva zile înaintea alegerilor, afirmînd în podcastul lui Ionuț Cristache că PSD și PNL pregătesc o fraudare masivă a alegerilor, profitînd de faptul că el și Nicușor Dan nu au reprezentanți în secțiile de vot. Ponta a indicat și responsabilii cu operațiunea, Paul Stănescu de la PSD și Hubert Thuma de la PNL și a mai susținut că președintele Ilie Bolojan e la curent și deja le-a transmis celor doi să se potolească.

”Ei se pregătesc să fraudeze votul, în felul următor: le-au spus tuturor, președinte secție de vot, vicepreședinte, membri în secția de vot, că sunt aproape toți de la PSD. Unul singur e de la AUR, care nu cred că o să moară de grijă pentru mine. Și udemeristii și-au dat locurile la PSD. Și PNL a dat locuri la PSD.
Și le-au zis așa Paul Stănescu și Hubert de la PNL: ”Ăștia-s banii și vă dăm afară din partid dacă Ponta ia vreun vot la voi în secție”. Comunicatul ambasadei Statelor Unite are legătură cu ceea ce Marcel Ciolacu, Paul Stănescu și Hubert Thuma au dat ordin la secțiile de vot”.

Ponta a mai spus că informațiile au ajuns și la ambasada Statelor Unite, ”ca și la toate structurile statului român și toată lumea încearcă să le tragă atenția: dle Hubert, dle Stănescu, aveți grijă că știm ce faceți. Și ambasada americană în același sens a transmis acest mesaj: aveți grijă, dle Hubert, aveți grijă, dle Stănescu, nu mai fraudați alegerile încă o dată. Le-ați anulat o dată în noiembrie. Dacă le fraudați și acum, o să aveți o mare problemă. E foarte serios ceea ce spun și-s foarte bine informat. Partenerul strategic a fost informat că se pregătește o posibilă fraudă la alegeri. Încerc să le spun colegilor mei care sunt în secțiile de vot să știe că sunt supravegheați, să nu fure votul, așa cum le-au spus Paul Stănescu și Hubert Thuma să facă”.

Ponta a explicat și mecanismul fraudei: ”E foarte simplu. Luăm buletinele de vot, dacă este pentru Ponta, îl anulăm și-l dăm deoparte. Dacă e pentru Antonescu, îl ținem, dacă e pentru Simion, îl ținem, că au reprezentanți în secția de vot. Dacă e pentru Nicuşor, îl anulăm. Simplu. Noi nu avem observatori, nici eu, nici Nicuşor Dan. Și e unul de la AUR care poate iese la țigare și care nu are niciun interes să iau eu voturi sau Nicuşor. Și care zice, bă, nu vă atingeți de voturile lui Simion, cu restul faceți ce vreți”.

Candidatul independent a mai declarat că președintele Ilie Bolojan este la curent și le-ar fi transmis celor două partide să înceteze operațiunea: ”Eu mă bazez pe dl.Bolojan, care nu e parte în această schemă de fraudare a voturilor, și deja le-a spus să se potolească, așa știu eu, iar ambasada americană a simțit nevoia să spună și în scris” a mai spus fostul premier. (Bogdan Tiberiu Iacob)

FoloseSte contul de Facebook pentru a comenta

STRTIME=1662721998