PSD – provocare de top pentru Țoiu: a cerut UE să introducă vize pentru americani?
0 comentarii / 3802 vizualizări / 12 septembrie 2025
PSD îi aplică o lovitură mascată, dar tăioasă, ministrei de Externe Oana Țoiu, printr-o interpelare parlamentară a deputatului Adrian Bara, în care aceasta e chestionată pe un subiect foarte delicat: a făcut solicitare către Bruxelles ca americanilor să li se ceară vize pe teritoriul UE, conform unui mecanism legal în uniune?
”În contextul în care SUA a inclus țara noastră în categoria statelor ai căror cetățeni vor trebui să susțină și interviul cu un funcționar consular în cadrul procesului pentru acordarea vizei SUA, vă rog să îmi răspundeți la următoarele întrebări:
1. Ce demersuri ați realizat pînă la data prezentei în vederea deblocării acestei situații ingrate față de modul în care sunt tratați cetățenii români în procesul de acordare a vizelor SUA?
2. Avînd în vedere faptul că SUA nu au extins exonerarea de viză pentru toți cetățenii Uniunii Europene, UE ar putea invoca mecanismul de reciprocitate pentru a restricționa călătoriile fără viză pe teritoriul statelor UE pentru cetățenii americani. În acest context, drepturile românilor fiind considerate inferioare față de drepturile altor cetățeni europeni din UE, vă rog să îmi transmiteți dacă ați solicitat activarea acestui mecanism de reciprocitate” solicită deputatul. (B.T.I.)