Rareș Bogdan, despre ”umbrela nucleară” a Franței peste România: Putin și-a frecat palmele
0 comentarii / 2680 vizualizări / 6 martie 2026
”Propunerea președintelui Macron privind extinderea umbrelei nucleare a Franței asupra aliaților nu a făcut lumea mai sigură, ci a introdus un element de zâzanie exact între aliați. Exact când cetățenii așteaptă de la decidenții lumii civilizate soluții și certitudini privind siguranța copiilor lor, unul dintre acești decidenți trimite o ofertă partenerilor fără să realizeze că aceasta s-ar putea transforma ușor în cal troian. Mă gândesc ce a făcut Putin când a auzit ideea: și-a frecat palmele și a tras de firele care merg către dezbinarea inamicilor. Ca și când nu erau destule teme în dezacord, mai trebuia adusă una, exact în materie de securitate” a scris pe Facebook europarlamentarul PNL Rareș Bogdan.
”Ce nu pricep este șovăiala doamnei Țoiu în a rosti, fără să clipească, faptul că România are deja o umbrelă de securitate. Ca șef la Ministerul de Externe, știi pe de rost că există o triadă formată din piloni strategici: apartenența la NATO, apartenența la Uniunea Europeană și Parteneriatul Strategic cu SUA. Acest concept ghidează interesele și dezvoltarea României. Este Biblia doamnei.
Nu o acuz de iresponsabilitate sau lipsă de profesionalism. Cred că s-a pierdut cu firea. Se întâmplă. (…)
În plus, despre ce descurajare nucleară vorbim, când Parisul are 300 de focoase nucleare, iar Rusia 5500?” mai scrie europarlamentarul. (B.T.I.)