CURS VALUTAR
1 EUR = 4.98 RON UP | 1 USD = 4.54 RON UP | 1 GBP = 5.84 RON DOWN

Scandalul „Îmi bag … în România”: AUR cere explicații ministrului Predoiu

0 comentarii / 6288 vizualizări / 27 august 2025

Deputatul AUR Antonio-Gabi Popescu a adresat o interpelare parlamentară ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, cerînd clarificări privind prestația controversată a artistului „Albert NBN” (Albert Tănasă) la festivalul „Beach, Please!”.

În cadrul evenimentului, artistul a folosit versuri considerate ofensatoare, precum „Îmi bag … în România” și „Pe țara voastră mă p…”, care au stîrnit indignare publică, mai ales că la festival au participat și minori, se arată în interpelare.
Popescu susține că aceste expresii încalcă flagrant articolul 30, alin. (7) din Constituția României, care interzice defăimarea țării și manifestările obscene. Deputatul cere ministrului să precizeze dacă MAI a fost sesizat, dacă versurile constituie o încălcare legală și ce măsuri vor fi luate pentru protejarea minorilor și sancționarea organizatorilor. De asemenea, solicită o anchetă privind respectarea normelor legale de către organizatori și posibile modificări legislative pentru responsabilizarea acestora. (B.T.I.)

FoloseSte contul de Facebook pentru a comenta

STRTIME=1662721998