Sfîrșitul de facto al alianței? Trump: Nu mai avem nevoie de NATO
0 comentarii / 3442 vizualizări / 17 martie 2026
”Statele Unite au fost informate de majoritatea „aliaților” noștri din NATO că nu doresc să se implice în operațiunea noastră militară împotriva Regimului Terorist al Iranului, în Orientul Mijlociu. Acest lucru, în ciuda faptului că aproape fiecare țară a fost de acord în mod ferm cu ceea ce facem și că Iranul nu poate, sub nicio formă, să dețină o armă nucleară.
Nu sunt surprins de acțiunea lor, totuși, pentru că întotdeauna am considerat NATO – unde cheltuim sute de miliarde de dolari pe an pentru a proteja aceleași țări – drept o stradă cu sens unic: Noi îi vom proteja, dar ei nu vor face nimic pentru noi, în special într-un moment de nevoie.
Din fericire, am decimat armata Iranului – Marina lor a dispărut, Forțele Aeriene au dispărut, apărarea antiaeriană și radarele lor au dispărut și, poate cel mai important, liderii lor, la aproape toate nivelurile, au dispărut, fără a mai putea amenința vreodată Statele Unite, aliații noștri din Orientul Mijlociu sau lumea!
Datorită succesului militar atît de mare pe care l-am avut, nu mai „avem nevoie” și nici nu dorim asistența țărilor NATO – Nu am avut niciodată! La fel și Japonia, Australia sau Coreea de Sud.
De fapt, vorbind în calitate de Președinte al Statelor Unite ale Americii, de departe cea mai puternică țară din lume, NOI NU AVEM NEVOIE DE AJUTORUL NIMENI!” a scris pe Truth Social președintele Donald Trump.
Un mesaj care aduce mai aproape ca oricînd destrămarea alianței NATO. Pare că întrebarea-cheie nu e dacă, ci cînd? (B.T.I.)