CURS VALUTAR
1 EUR = 4.98 RON UP | 1 USD = 4.54 RON UP | 1 GBP = 5.84 RON DOWN

Vine a doua primăriță-ziaristă la capitală? Șanse mari!

1 comentariu / 4332 vizualizări / 14 noiembrie 2025

 

Anca Alexandrescu și-a depus azi candidatura la primăria capitalei, cu șanse reale să devină a două femeie primar general din istoria Bucureștilor, după Gabriela Firea, tot ziaristă, și al doilea primar care vine în funcție direct din presă, după Matei Gheorghe Corbescu, în 1922.

Jurnalista Anca Alexandrescu și-a depus candidatura pentru Primăria Capitalei la Biroul Electoral Municipal, în prezența președinților AUR și PNȚCD, a reprezentanților ambelor formațiuni și a numeroși susținători. ”Timp de două săptămâni am fost în stradă și voi fi în stradă și în săptămânile următoare și voi fi în stradă și după ce voi câștiga alegerile. Am decis să candidez la Primăria Capitalei după șase ani în care am realizat o emisiune unde m-am întâlnit zi de zi cu problemele românilor, nu doar cu ale bucureștenilor. Și de prea multe ori am fost pusă în situația de a le spune oamenilor: ”Nu pot să fac mai mult decât ce fac la televizor”. A venit momentul să mă implic să fac mai mult”, a afirmat, conform Agerpres, candidata independentă la Primăria Capitalei. (B.T.I.)

FoloseSte contul de Facebook pentru a comenta

Un comentariu

Nu sunt permise comentariile.

STRTIME=1662721998