”Caracter”: După ce l-a făcut nebun și nazist, Oana Gheorghiu pupă grețos papucul sultanului Trump
0 comentarii / 5493 vizualizări / 29 octombrie 2025
Una dintre cele mai penibile ”replieri” politice aparține activistei sorosiste Oana Gheorghiu, propusă ieri vicepremier și cunoscută prin critici extrem de dure aduse de-a lungul anilor lui Donald Trump, atît în primul mandat, cît și în cel actual. Nici vicepreședintele J.D.Vance nu a scăpat de tirul doamnei, în contrapartidă cu osanale aduse lui Volodimir Zelenski.
De dragul funcției de vicepremier, Gheorghiu și-a aruncat demnitatea la WC și a tras azi o declarație jenantă de supunere deplină ”nazistului” de la Casa Albă, dînd vina pe ”contextul emoțional” pentru una dintre postările anti-Trump, dar uitînd de restul din anii precedenți. Ori, poate, la Oana Gheorghiu întreaga viață nu e decît un lung ”context emoțional”.
Nu e decît un nou exemplu dintr-un șir interminabil în care politicienii mioritici ling unde au scuipat cu sîrg și scuipă unde au lins, de dragul cașcavalului puterii.
”Nimic din ceea ce am scris pe pagina mea personală de Facebook înainte de preluarea funcției de vicepremier nu angajează în niciun fel statul român sau Guvernul României.
Toate comentariile și postările mele au reprezentat opiniile personale ale unui cetățean român, membru al societății civile, care s-a exprimat pe contul său de social media, în anumite situații, în virtutea dreptului său la liberă exprimare.
Postarea care a stârnit acum reacții critice a fost făcută într-un context emoțional foarte încărcat, întâlnirea din februarie, din Biroul Oval, cu președintele Zelenski, ceea ce a avut un impact direct asupra modului în care a fost formulată. Nu am fost singura care a fost tulburată de acel eveniment.
Desigur, privind înapoi, nu aș mai scrie în aceiași termeni, chiar și fără să fiu numită într-o funcție publică.
Dincolo de emoțiile de moment, rămâne respectul meu profund pentru Statele Unite ale Americii, recunoștința pentru contribuția pe care SUA au avut-o constant la securitatea euro-atlantică, deci, implicit, și a României, precum și încrederea în parteneriatul strategic dintre România și SUA.
Dacă voi fi numită în funcția de vicepremier, voi susține și voi reprezenta cu loialitate poziția Guvernului României în relația cu SUA și cu Administrația Trump” a scris Gheorghiu pe Facebook. (B.T.I.)